RİMEL SÜRMENİN PÜF NOKTALARI

Paylaş

Rimel nasıl sürülür püf noktaları nelerdir?

Rimel bayanların makyaj çantaları içerisinde bulunan en temel makyaj malzemelerinden birisidir. Farklı renkleri ve fırçaları olan rimelleri aslında kullanmayı pek de bilmiyoruz. Rimel sürmenin püf noktaları ve doğru rimel sürme teknikleri hakkında sizlere bilgi verelim.

Rimel-Surmenin-Puf-Noktaları

Rimel; kirpiklere renk verirken kirpiklerin uzun, dolgun ve sık görünmesini sağlayan makyaj malzemesidir. İnce uzun bir tüp şeklinde olan rimel kutusu içerisinde rimelin kirpiklere sürülmesini sağlayan fırça bulunur.

Rimel gözlerin ve kirpiklerin güzel görünmesi için makyaj çantaları içerisinde mutlaka olmalıdır. Kirpiklere süreceğiniz rimel ile tamamen farklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Makyajınız daha belirgin  ve daha iyi görünecektir.

Rimel sayesinde gözler daha anlamlı ve etkileyici görünür. Kirpiklere siyah renk veren rimel kirpiklerin uzun ve dolgun görünmesini sağlayarak gözlerin ön plana çıkmasına yardımcı olur.

Birçok ünlü makyaj markasının koleksiyonları içerisinde farklı rimel çeşidi bulunmaktadır. Hemen hemen her kirpik yapısına uygun rimel çeşidi var diyebiliriz. Makyaj yaptıktan sonra kirpiklerinizin nasıl görünmesini istiyorsanız buna göre rimelinizi seçebilirsiniz. Rimel kutuları içerisinde yer alan fırçalarda oldukça farklıdır. Mesela kirpikleri uzatırken kirpiklerin kıvrımlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ise rimel fırçasını kullanabilirsiniz.

Rimel nasıl sürülür? Rimel Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Rimel sürmek için öncelikle rimel fırçasını sıkıca kavrayın ki elinizden düşüp gözünüze gelmesin.
  • Rimeli önce üst kirpiklerinize sürün. Bunun için üst kirpiklerin en dibinden başlayarak sağa ve sola zikzak hareketler yaparak fırçayı kirpiğin en ucuna kadar sürmelisiniz.
  • Bu şekilde maskarayı zikzak hareketler yaparak sürerseniz her bir kirpiğin arasına maskara yayılır ve kirpikler tel tel ayrılır. Bu sayede hem güzel bir görüntü oluşur hem de kirpikler tek tek ayrıldığı için birbirlerine yapışmaz.
  • Üst kirpiklere rimel sürüldükten sonra alt kirpiklere rimelinizi sürmeye başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle yukarı bakmaya çalışın ve yine zikzak hareketleri ile kirpiklerinize rimel uygulayın. Alt kirpiklere rimel sürerken fazla yoğun bir rimel uygulaması yapmanıza gerek yok. Sadece kirpiklerin vurgulanmasını sağlasanız ve düzgün görünse yeter.
  • Alt kirpiklere fazla rimel sürmek gözlerin düşük bir şekilde görünmesine neden olur. Bu nedenle alt kirpiklere hafif bir rimel uygulaması yapıp sadece kirpikleri belli etmeniz yeterlidir.
  • Kirpiklerin daha uzun ve dolgun görünmesi için tek kat rimel uygulaması yapmak yeterli olmaz. Bu nedenle ilk kat rimeli sürdükten sonra rimelin fazla kurumasını beklemeden kirpiklerin üzerine yine aynı şekilde zikzak hareketi yaparak rimelinizi bir kat daha sürün.
  • İkinci kat rimeli sürerken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisi ilk kat rimelin kurumsını beklemeden ikinci katı sürmektir. Yoksa rimel kurusa eğer ikinci kat sürülen rimel yapış yapış olur ve kötü bir görüntü oluşur.
  • Bunun dışında maskarayı sürerken kirpiklerin üzerinden bir kaç defa geçtiğiniz sırada kirpiklerde topak kalmamasına özen göstermelisiniz. Bu da kötü bir görüntüye yol açabilir. Rimeli üst üste sürerek çok çok fazla sürüp abartmayın. Sadece kirpiklerin güzel görünmesini sağlayın.
  • Rimel sürerken kirpiklerinizin göz çevresine değmesi veya fırçanın değmesi ile birlikte göz çevresinde rimel izleri olur. Bu izleri geçirmek için pamuklu çubuk veya makyaj temizleyici kullanıp küçük hareketler yardımı ile göz çevresini temizleyebilirsiniz.
  • Düz bir kirpik yapısına sahipseniz eğer kirpiklerinize rimel sürmeden önce kirpik kıvırıcısı yardımı ile kirpiklerinizi kıvırıp daha sonra rimelinizi yukarıdaki anlattığımız detaylara dikkat ederek sürebilirsiniz.

Rimel kullanmanın püf noktaları

Rimel sürüldükten sonra rimelin kısa sürede geçmesi nedeniyle rimelinizi yeniden sürmeniz gerek. Bunun için eski rimelin üzerine rimel sürmeniz kötü bir görüntüye yol açar. Bunun yerine eski rimeli makyaj temizleyici ile silip yeni rimel sürmelisiniz.

Ama rimelin kalıcılığını arttırmak ve daha dolgun görünmesini sağlamak istiyorsanız eğer o zaman transparan pudra veya talk pudrası kullanabilirsiniz.

Bunun için pamuklu çubuğu pudraya batırın. Çubuğu kirpikleriniz üzerine sürün. Üzerine ise rimelinizi sürün. Bu şekilde rimelin kalıcılığını arttırabilirsiniz.

Transparan pudra maskaranın altında yok olur ve rimel sürdükten sonra belli olmaz. Bu nedenle normal pudra yerine transparan pudra tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.