RUJ SÜRERKEN YAPILAN HATALAR

Paylaş

Ruj sürerken yapılan hatalar ve doğru ruj sürme teknikleri nelerdir?

Günlük yaşamımızda makyaj yapmak bayanların vazgeçilmez işlerinden birisidir. Özellikle çalışan bayanlar iş ortamında daha güzel ve şık görünmek için makyaj yapmayı tercih ederler. Tabi makyajın kusursuz olması için dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı detaylar vardır. Bu detaylara dikkat edildiği zaman kusursuz bir makyaj yapabilir ve olduğunuzdan daha güzel görünebilirsiniz.

Bugün sizler için  makyaj tüyoları verirken ilk olarak ruj sürerken yapılan hatalar ve doğru ruj sürme teknikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Umarım işinize yarar.

Ruj aslında makyajın en önemli parçalarından birisidir. Belirgin olan tek bir renk ruj ile bütün dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Bu nedenle doğru şekilde sürdüğünüz ruj bu dikkatlerin her zaman üzerinizde olmasını sağlarken daha güzel görünmenizi de sağlayacaktır.

Günlük yaşamınızda oldukça fazla makyaj yapmanız gerekiyor ve siz bu durumdan rahatsız oluyorsanız eğer daha hafif bir makyajı tercih edebilirsiniz. Cildinize daha az zarar vermek adına ve doğal güzelliği ortaya çıkartmak adına daha hafif allıklar, rimel, göz kalemi kullanabilirsiniz. Bunlarla daha doğal bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bunun yanında dudağınıza süreceğiniz ruj da bütün dikkatin dudağınızda toplanmasını sağlarken daha hoş bir görüntüye kavuşmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle her zaman doğru ruj sürme teknikleri işinize yarayacaktır. Bu yazımızın devamında sizlere sunacağımız öneriler ile ve uygulayacağınız basit uygulamalar ile daha güzel dudaklara sahip olabilirsiniz.

Ruf sürerken yapılan hatalar

1.Dudakları nemlendirmemek: Her zaman yaptığımız hatalardan birisi cildimizi nemlendirip dudaklarımızı nemlendirmemektir. Birçok bayanın günlük rutinleri arasında yer alan cilt nemlendirme uygulamaları sırasında dudaklara da gereken önemin verilmesi gerekir.  Dudakların çatlamaması, pullanmaması ve kurumaması için düzenli olarak dudaklarınızı nemlendirmek önemlidir. Bunun için nemlendirici kremler kullanabileceğiniz gibi nemlendirici rujlarda kullanabilirsiniz.

2.Dudaklara peeling yapmamak: Dudakları nemlendirmeden önce dudaktaki ölü deriyi kaldırmak için peeling yapmak önemlidir. Peeling sayesinde dudaklarda oluşan pullanmalar ortadan kaldırılabilir. Özellikle kışın dudaklarda pullanmalar daha çok oluşmaktadır. Bu nedenle kışın haftada 2-3 sefer peeling yapmak önemlidir. Peeling uygulamasından sonra ise nemlendiricileri kullanarak sağlıklı bir dudağa sahip olabilirsiniz.

3.Ruj sürmeden önce alt baz kullanmamak: Baz kullanmamak birçok bayanın makyaj sırasında uygulamadığı yöntemlerden birisidir. Bayanlar sadece bir tek ruj ile yetinirler ama dudakların daha güzel görünmesi ve rujun uzun süre kalması için alt baz kullanımı önemlidir. Ruj öncesinde uygulanan alt baz dudağın nemlenmesini sağlarken kurumasını da önleyecektir. Kullanılan baz rujun daha kolay sürülmesini de sağlayacaktır.

4.Dudak kalemi kullanmamak: Dudak kalemini daha çok ağır makyaj yaparken kullanırız ama hafif makyaj uygulamalarında da dudak kaleminin kullanılması gerekir. Bu sayede rujunuzu daha düzgün bir şekilde sürerken, dudağınıza vermek istediğiniz şekli de verebilirsiniz. Bunların yanında dudak kalemi rujun etkisinin daha uzun süre kalmasını da sağlamaktadır.

5.Ruj sürmeye doğru yerden başlayın: Ruj sürerken nasıl daha kolay sürüyorsak aslında o şekilde sürüyoruz ruju. Birçoğumuz ise doğru ruj sürme şeklini bilmiyor ve hatta bilse dahi uygulamıyor. Aslında doğru şekilde sürülen ruj dudağın şekil almasını sağlayacaktır. Bu anlamda dudağınıza ruj sürerken merkez noktasından başlayarak kenarlara doğru rujunuzu sürmeniz gerekir. Böylece daha hoş bir görüntü oluşurken ruj daha iyi dağılacaktır.

6.Ruju dudaklarınıza iyice yedirin: Ruju dudaklarınıza sürdükten sonra daha güzel görünmesi ve kalıcı olmasını istiyorsanız eğer rujunuzu sürdükten sonra küçük parmak hareketleri ile ruju dudağınıza iyice yedirerek rujun kalıcılığını arttırın.

7.Doğru ruj tonunu bulun: Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de görüp beğendiğimiz her ruj rengini almamız veya etrafımızdaki kişilerin sürdüğü ve onlara yakışan rengin bize de yakışacağını düşünmemizdir. Tabi cilt rengimize uygun olmayan ruj da makyajımızın kötü görünmesine neden olmaktadır. Bu noktada cilt rengimize uygun olan ruj renklerini belirlememiz önemlidir.

Doğru ruj rengini belirlemek için ise cilt renk tonunuzu bilmeniz gerekir. Bunun için ise sadece bileklerinize bakmanız yeterlidir. Eğer bileklerinizdeki damarlar yeşil ise sıcak alt tonlu bir cilt yapınız var demektir. Eğer mavi ise soğuk alt tonlu bir cilt yapısına sahipsiniz demektir. Sıcak alt tonlu cilt yapısına sahip olanlar turuncu ve sarı tabanlı kırmızı rujları kullanabilirsiniz. Soğuk al tonlu bir cilt yapınız var ise da mavi tabanlı kırmızı rujları tercih ederek kullanabilirsiniz.

Kaynak:http://mahmure.hurriyet.com.tr/foto/guzellik/ruj-surerken-yapilan-7-hata_41280/8

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.