SAÇLARI UZATMAK İÇİN KULLANILABİLECEK BİTKİLER

Paylaş

Saç uzatan bitkiler

Kimi kişilerin saçları hızlı uzasa da kimilerinin saçları geç uzar. Saçlarını uzatmak isteyenler çeşitli kozmetik ürünlerinden veya kimyasal ilaçlardan faydalanabilirler. Ama bu tür kimyasal ürünler saç derisine zarar vererek, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu gibi kötü durumlar yaşamamak için doğal olan yöntemler ile saçlarınızı uzatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için yapacağınız en basit şey ise bitkilerden faydalanmaktır.

Saçların beslenmesini ve canlanmasını sağlayan birçok bitkisel ürün bulunmaktadır. Özellikle doğal olan bitkisel ürünlerden elde edilen saç bakım yağları birçok kozmetik firması tarafından piyasaya sürülmektedir. Sizde saçlarınızı uzatmak için bu yağlardan ve bitki özlerinden faydalanabilirsiniz. Saçları uzatmak için kullanılabilecek bitkiler ve saçlara olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Papatya: Papatyanın saçlar için en bilinen özelliği saç rengini açmak için kullanılıyor olmasıdır. Bunun yanında ise papatya; saç derisini ve saçları enfeksiyonlara karşı korur ve saçın zarar görmesini engeller. Kepek, saç kuruluğu, kaşıntı gibi saç dökülmesine yol açan saç sorunları papatya ile ortadan kaldırılabilir. Papatyanın saç uzatma özelliğinden faydalanmak için ise papatya yağı kullanabilirsiniz. Bunun için; öncelikle saçlarınızı şampuanlayarak temizleyin. Ardından papatya yağı ile saçlarınıza masaj yapın ve saçlarınızı durulayın.

Biberiye: Birçok saç bakım ürünün içerisinde bulunan biberiye sağlıklı saç uzatmaya yardımcı olan en etkili bitkilerden birisidir. Saç köklerini canlandıran biberiye, saçların daha canlı ve güçlü olmasını sağlar. Bu şekilde de saçlar daha kolay bir biçimde ve sağlıklı bir şekilde uzar. Biberiyenin etkisinden yararlanmak için yemeklerin için de dahi biberiyeyi kullanabilirsiniz. Saç bakım ürünü seçerken içerisine biberiye olan bir ürünü de tercih edebilirsiniz. Bunların yanında biberiye yaprakları on dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülerek bu su ile saçlar yıkanır.

Hint yağı: E vitamini ve esansiyel yağ bakımından zengin olan Hint yağı saç uzatmak için kullanılabilecek etkili yağlardan birisidir. Kıvamı biraz yoğun ve yapış yapış olan bu yağı zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile kullanabilirsinz. Hint yağı ile saç derisine masaj yaptıktan sonra 30 ila 45 dakika arasında beklenir ve ardından saç şampuanlayarak temizlenir.

Argan yağı: Argan yağı saç için ve cilt için oldukça faydalı bir yağdır. Son zamanlarda üretilen birçok saç ürünün içerisinde argan yağının oldukça fazla kullanıldığını görmekteyiz. E vitamini yönünden zengin olan bu yağ kurumuş ve yıpranmış saçlar için oldukça faydalıdır. Saçın nemini dengeler. Saçların uzamasını sağlar. İnce telli saçlar veya saçı dökülenler argan yağının besleyici özelliğinden faydalanabilirler. Argan yağından faydalanmak için içerisinde argan yağı bulunan saç ürünlerinden alabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Saç derisini besleyen Hindistan cevizi yağı saçların derinlemesine beslenmesine yardımcı olur. Saçların uzarken sağlıklı olmasını da sağlar. İçeriğinde protein bulunan Hindistan cevizi yağı birçok saç ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Saçlardaki kırıkları önlemek, saçları uzatmak ve saçların beslenmesini sağlamak için tek başına bu yağı kullanabilirsiniz. Saça sürülen yağ ile 15-20 dakika bekleyin ardından saçlarınızı yıkayın. Bu şekilde saçların nemlenmesini daha parlak ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Jojoba yağı: Oldukça popüler ve en fazla kullanılan saç bakım ürünlerinden birisi de jojoba yağıdır. Saç derisine doğrudan masaj yapılarak kullanılan jojoba yağı ile saçların uzaması sağlanabilir. Saçların uzamasının yanında nemlenmesini ve yumuşamasını da sağlar.

Saçların hızlı uzaması için kullanılacak bu bitkilerin ve yağların dışında dikkat edeceğiniz küçük detaylar ile de saçların uzamasını sağlayabilirsiniz. Bu detaylar:

  • Sağlıklı beslenme vücut için ne kadar önemli ise saçlar için de o derece önemlidir. Saçların hızlı bir şekilde uzaması için sağlıklı beslenmeye özen gösterilerek, hazır yiyeceklerden, şekerden ve yapay tatlandırıcılardan uzak durmak gerekir.
  • Yeterince su içmeye dikkat edilin. Kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Stres hormon dengesini etkilediği için dolaysıyla saç ve ciltte bu hormon değişikliklerinden etkilenecektir. Stresle baş etmeyi öğrenmeniz gerekir.
  • Saçları şekillendirmek için yapılan ısı uygulamaları ve kullanılan sprey, köpük, jöle gibi ürünler saçların yıpranmasına neden olacaktır. Bu tür uygulamalardan ve ürünlerden uzak durulması gerekir.

Saçlar için kullanacağınız yağları ve diğer doğal ürünleri kullanmadan önce alerjik durumlar olabileceğini göz önünde bulundurarak bu ürünleri kullanmalısınız. Ürünleri kullanmadan önce elinizin üzerinde küçük bir bölgede ürünü uygulayın. Eğer kızarıklık, kaşınma ve yanma olursa kesinlikle alerjiniz vardır ve ürünleri kullanmamaya dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.