SAÇLARIN DAHA HIZLI UZAMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR

Paylaş

Saçların hızlı uzaması için yapılabilecekler

Değişiklik olsun diye saçlarınızı büyük bir heves ve heyecanla kestirdiniz ama bir süre sonra bu durum hoşunuza gitmediyse eğer, dikkat edeceğiniz küçük detaylar ile saçların daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Saçların daha hızlı uzaması için neler yapılabilir uygulanabilecek yöntemler nelerdir bunlar hakkında sizlere bilgiler verelim.

Sacların-Daha-Hızlı-Uzaması-İcin-Neler-Yapılabilir

Saçların daha hızlı uzamasını sağlamak aslında bakarsanız bizim elimizde. Saçlarımıza uyguladığımız ürünler, kullanılan saç şekillendiriciler, saçların bağlanma şekli hatta yanlış beslenme şekli dahi saçların uzamasına engel olmaktadır. Saçlarınıza bakım yapmanın yanında dikkat edeceğiniz bu küçük detaylar ile saçların daha kolay ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saçların sağlıklı olması için saç diplerine gereken önemin verilmesi gerekir. Düzenli aralıklar ile saçlarınıza uygulayacağınız doğal bakım yağları ile saç diplerinize masaj yapın. Özellikle saçlara iyi gelen zeytinyağı, Hindistan cevizi yağları gibi yağlar saçlarınız için oldukça faydalı olacaktır. Bunlar ile saçlarınıza masaj yapabileceğiniz gibi çeşitli kozmetik ürünlerden yararlanarak da saç diplerine masaj yapabilirsiniz. Bunun dışında duş sırasında da saç diplerine masaj yapmayı ihmal etmeyin. Bu sayede saç diplerindeki kan akışını hızlandırıp saç derisinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Saç diplerine masaj yaparken ayrıca saç diplerini temizleyecek olan ürünlerin kullanımına da özen gösterilmelidir. Bu sayede deri üzerindeki sorunlar giderilerek saç köklerinin temizlenmesi ve rahatlaması sağlanabilir. Bunu yapmak için de en basit yöntem tabii ki sirkeli su karışımıdır. Bir miktar sirkeyi duştan çıkmadan önce duş suyuna ekleyerek bununla saçlarınızı yıkayın bu sayede saç diplerini derinlemesine temizlemiş olursunuz.

Saç bakımı için saç kremleri oldukça önemlidir. Saçların beslenmesini sağlayacak olan saç kremlerini duşta kullanmayı ihmal etmeyin. Hatta ara sıra şampuan yerine sadece bu saç kremlerinden kullanarak  saçlarınızı yıkayın.

Duştan çıkmadan önce saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Isıdan kaynaklanan saç yıpranmaları soğuk su ile ortadan kaldırılabilir. Soğuk su nemi saçlara hapseder ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Bunların yanında çok sıcak su ile yıkanmak saçların yıpranmasına neden olur.

Sağlıklı ve hızlı uzayan saçların en büyük düşmanı tabi ki saçlara uygulanan ısıdır. Özellikle kullanılan fön makinesı, düzleştirici ve maşa gibi ısı veren saç şekillendirici aletler saçların yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Tabi doğal olarak da bu durum saçların hızlı uzamasına engel olacaktır. Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız eğer maşa ve düzleştirici gibi saçlara direkt ısı uygulayan aletlerden kaçının. Eğer bu tür saç şekillendirici aletleri kullanmak istiyorsanız saçlarınıza ısı uygulaması yapmadan önce koruyucu sprey kullanmayı ihmal etmeyin.

Saçların kırılmasına en büyük etken ise saçların ıslakken taranmasıdır. Saçlar ıslakken daha çok kırılgan olurlar. Bu nedenle saçlarınızın kurumasını bekleyin ve bundan sonra saçlarınızı tarayın. Saçlarınızı açmakta zorlanıyorsanız eğer elleriniz yardımı ile açmaya çalışın. Seçtiğiniz tarakların kalın dişli olması saçlara daha az zarar verecektir.

Saçların yanlış bağlanma şekli de saçlara zarar verebilir. Özellikle sıkı at kuyruğunun çok fazla tercih edilmesi saçların yıpranmasına ve kolay kırılmasına neden olmaktadır. Sıkı bağlanan saçlar saç köklerine zarar verecek ve kopmalar daha çok olacaktır. Yanlış toka seçimleri de saçlara zarar vermektedir. Gevşek ve yumuşak tokalar ile saçlarınızı bağlamanız saçlarınız için daha iyi olacaktır.

Saçlarınızın hızlı uzaması için kırıklarını almayı ihmal etmeyin. Saçlarınızı uzatmak için kestirmekten korkmayın. Çünkü saçlardaki kırıklar saçların sağlıklı olmasını engeller ve uzamamasına neden olur.

Sağlıklı beslenmek vücut için önemli olduğu gibi saçlar için de önemlidir. Zeytinyağı ve omega 3 bakımından zengin olan besinler saçlar için oldukça faydalıdır. Avokado, fındık, ceviz, keten tohumu gibi besinler saçlar için oldukça faydalıdır. E ve C vitamini, Protein ve Biotin bakımından zengin olan besinlerde saç sağlığı için önemlidir. Yumurta içeriğinde bulunan protein sayesinde saç dökülmesini önler. E vitamini içeren besinler ise kan akışını hızlandırarak saç köklerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bunların yanında C vitamini vücutta kolajen salgılayarak saç derisinin ve cildin sağlıklı olmasını sağlar.

kaynak: http://www.pudra.com/guzellik/sac-bakimi/hizli-sac-uzatmak-icin-neler-yapilmali-25791.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.