SİVİLCE VE İZLERİ YOK EDEN MASKE TARİFLERİ

Paylaş

Sivilce ve izleri yok eden en etkili maske tarifleri

Sivilce, akne, siyah nokta ve sivilce izleri birçok kadının muzdarip olduğu cilt sorunlarından birisidir. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilce, akne ve siyah noktalar ile sürekli oynanması, sivilcelerin patlatılmaya çalışılması gibi durumlar yüzde kalıcı sivilce izlerine neden olur. Bu durum ile karşı karşıya kalan bayanlar ise çeşitli makyaj uygulamaları ile bu izleri kapatmaya çalışır.

Sivilceler ile sürekli oynanması, sivilcenin tam olarak olgunlaşmadan sivilceler ile oynanması gibi durumlarda izler ortaya çıkar. Sivilceler sona erdiğinde bu izler cildinizde kalır ve geçmez. Sivilce izlerinin geçmesi için yapılması gereken en önemli şey ise cilt bakımına önem vererek düzenli olarak cilt temizliğini yapmaktır.

Sivilce izlerini yok etmek için cildinizi sürekli temizlemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle makyaj ile uzun süre kalıp ve gecede bu makyaj ile yatarsanız cildiniz oldukça fazla zarar görecektir. Mümkün olduğu sürece makyajınızı temizlemeye çalışın. Bunun dışında haftada bir uygulayacağınız peelinglerle yine cildinizin temizlenmesini, hücrelerin yenilenmesini sağlayabilir canlı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ayrıca cildin kaybettiği nemi kazandırmak için de bol bol su içmeye özen göstermeli ve nemlendirici kremler kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Sivilce oluşumuna neden olan yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalısınız.

Cilt bakımı için en önemli adımlardan birisi de tabii ki maske uygulamalarıdır. Çeşitli maskeler ile cildinizi canlandırabilirsiniz ve sivilce izlerini yok edebilirsiniz.

Sivilce ve izleri yok eden maske tarifleri:

Gül suyu ile yapılan sivilce maskesi: Bir yemek kaşığı gül suyu ile bir yemek kaşığı bal karıştırılarak cilde sürülüp 20 dakika beklenir. Ilık su ile yıkandıktan sonra yumuşak bir havlu ile cilt kurulanır.

Bunun dışında; 100 ml gül suyu içerisine 2 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı  E vitamini yağı eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım pamuk yardımı ile 3-4 dakika cilde uygulanır. Daha sonra cilt ılık su ile yıkanır ve kurulanır.

Limonlu sivilce maskesi tarifi: Bir çorba kaşığı limon suyu ile iki çorba kaşığı bal uygun bir kap içerisine koyularak ocağa alınır. Bir süre kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır ve sürülebilecek sıcaklığa gelene kadar bekletilir. Sürülebilecek kıvama gelince cilde sürülüp 15 dakika bekletilir ve süre sonunda ılık su ile yıkanır. 10 gün boyunca bu maskeye devam edildiğince ciltte oluşan sivilceler kurur ve ciddi oranda azalmalar meydana gelir.

Limon ve yumurta akı ile yapılan maske: Bir yumurtanın akı içerisine bir çay kaşığı limon suyu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürüldükten sonra 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Haftada 2 sefer uygulanan bu maske ile sivilce izleri azalacaktır.

Kil ve limon ile yapılan akne maskesi: Bir çay kaşığı kil, bir çay kaşığı aspirin tozu ve bir çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Karışım sivilce ve aknelerin yoğun olduğu bölgeye sürülerek kuruması beklenir. 10 dakika yüzde bekletilen bu maske ılık su ile yıkanır. Bu akne maskesi haftada 1 kez uygulanarak aknelerden kurtulabilirsiniz.

Bal ve elma ile yapılan maske: Bir adet elma rendelendikten sonra içerisine 3-4 yemek kaşığı bal eklenir. Hazırlanan bu karışım yüze sürülerek 15-20 dakika bekletilir ve ılık su ile maske ciltten çıkartılır.

Limon suyu maskesi: Limon maskesi için yarım limonun suyu bir kap içerisine sıkılır ve bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. Bu uygulama sırasında göz ve dudak çevresine limon suyu sürülmez. Gece yatmadan önce uygulayacağınız bu maskeyi temiz cilde uygulamak önemlidir. Sivilceler üzerine uygulayacağınız bu maskeyi sabaha kadar bekletin ve sabah ılık su ile yıkayın. Haftada 2-3 sefer uygulanabilecek olan bu maske sivilcelerin yok edilmesinde yardımcı olacaktır.

Aşırı hassas ve kuru ciltlere sahip olanlar bu maskeyi uygulamamalıdır. Maske uygulaması sonrasında kaşıntı olması normaldir. Ama kaşıntı ve kızarıklık durumu oldukça fazla ise bu maskeyi bir daha uygulamamalısınız.

Limon suyunun kurutucu özelliği ile sivilceler kurur ve sivilce oluşumu önlenir. İçeriğindeki C vitamini hücre yenilenmesine yardımcı olarak cildin canlanmasını sağlar. Özellikle cildi çok yağlı olanlar limon sayesinde yağ oluşumunu önleyebilirler. Sivilce, sivilce izleri ve siyah noktalar limon maskesi ile ortadan kaldırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.