VAZELİNİN KULLANIM ALANLARI VE FAYDALARI

Paylaş

Vazelinin bilmediğiniz faydaları

Hemen hemen herkesin evinde bir kutu vazelin bulunur. Genelde el kremi olarak kullanılan vazelini farklı şekillerde de kullanılarak vazelinden faydalanılabilir.

Vazelin kozmetik sektöründe kullanılan birçok kozmetik ürünü ve ilacın içeriğinde bulunan bir üründür. Bunun yanında doğal olarak katkısız bir şekilde satılan vazelinleri krem olarak evlerinizde kullanabilirsiniz. Vazelin kokusuz ve renksiz bir ürün olsa da birçok marka vazelin içerisine parfüm ve renklendirici ekleyerek üretmektedir.

Vazelinin ciltte kullanıldığını bilmekteyiz. Bunun yanında ise nasır tedavisinde, kirpiklerde, tırnaklarda, saç bakımında, kaş biçimlendirmede ve daha birçok farklı alanda kullanmanız mümkündür.

İşte vazelinin kullanım alanları ve faydaları şunlardır:

Cilt bakımı: Kozmetik sektöründe kullanılan vazelin cildin nemlenmesini sağlayarak cildin kurumasını engeller. Cildin daha yumuşak olmasına yardımcı olur. Tüm vücudunuza uygulayacağınız vazelin ile ciltteki kuruluk giderilebilir, pul pul dökülmeler ortadan kaldırılabilir ve çatlaklar giderilebilir. Ayrıca ciltte olan kesik yaraları, çizik ve yanık şeklindeki yaralarda da tedavi edici özellik göstermektedir.

Nasır Tedavisi: Uzun süre ayakkabı giymek zorunda olanların en büyük sorunlarından birisi nasırlardır. Vazelin özellikle ayak ve topuklarda oluşan nasırlar için iyi bir ilaçtır. Nasırlı bölgeye düzenli olarak sürülen vazelin ile nasırlı bölgenin yumuşaması sağlanabilir. Kurumuş olan ayak tabanları vazelin ile nemlendirilebilir. Ellerde oluşan derin çatlaklarda da yine vazelin uygulaması sayesinde eller yumuşatılabilir.

Dudak karuyucu: Vazelin rujların ve dudak koruyucuların içerisinde bulunan bir maddedir. Vazelinin tek başına dudaklarda kullanılması dudakları korurken yumuşamasını da sağlayacaktır. Özellikle kış aylarında soğuk havalar nedeniyle çatlayan ve kuruyan dudaklara vazelin sürülerek nemlendirilebilir. Vazelini gece yatmadan önce dudaklarınıza sürerseniz etkisini daha fazla görürsünüz.

Saç bakımı: Şampuan ve saç kremlerinin içeriğinde de bulunan vazelin saçların kurumasını önleyerek besler ve saçları yumuşatır. Saçların kolayca taranmasını sağlar ve saçlara parlaklık verir. Vazelin saçların uzamasında da etkilidir. Saçların ucunda meydana gelen  kırıklar vazelin ile giderilebilir.

Kaş biçimlendirici: Kaç şeklini biçimlendirmeye yardımcı olan vazelin ayrıca dökülmüş kaşların yerine yenilerinin çıkmasını da sağlar. Şekil almayan kaşlar için küçük bir miktar vazelini kaşlarınız üzerine sürerek şekil almasını sağlayabilirsiniz.

Uzun kirpikler: Uzun kirpiklere sahip olmanın en kolay yolu vazelindir. Kurumuş bir maskara fırçasını yıkayıp iyice temizleyin. Daha sonra bu maskara fırçasına bir miktar vazelin sürün. Bu fırça ile kirpiklerinizi düzeltin. Bu şekilde düzenli olarak kirpiklere uygulayacağınız vazelin ile kirpiklerin uzamasını sağlayabilir ve daha güzel bir görünüşe sahip olabilirsiniz.

Güzel ve kusursuz tırnaklar: Tırnak kırılmaları ve güçsüz tırnaklar birçok kişinin sorunudur. Vazelinin tırnaklara ve tırnak etrafındaki deriye sürülmesi ile tırnaklar güçlendirilip esneklik kazandırılabilir. Tırnak etrafındaki etlerde yumuşar ve daha güzel görünür.

Bebek bakım ürünü olarak vazelin kullanımı: Bebeklerde oluşan pişik ve kızarıklıklar da vazelin kullanılabilir. İçeriğinde herhangi bir kimyasal olmayan vazelin bebekler için oldukça uygundur. Bebeklerin cildindeki pişikleri tedavi ederek cildi rahatlatır ve yumuşamasını sağlar.

Makyaj Temizleyici: Makyaj temizleyici olarak kullanılan vazelin cildi tahriş etmez ve kızarıklık oluşturmaz. Bir pamuk üzerine koyacağınız bir miktar vazelin ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cilt parlatıcı: Kol ve bacaklara sürülen vazelin cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Özellikle duş sonrası cildinize vazelin sürerseniz daha faydalı olur. Bu sayede cildiniz uzun süre nemli kalır.

Vazelinin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

Vazelin oldukça faydalı bir ürün olsa da biliyorsunuz ki her şeyin fazlası zarardır. Vazelini kullanırken yeteri miktarda kullanmak önemlidir.

  • Sık sık cilde uygulanan vazelin ile cilt tozları ve kirleri toplayabilir. Bu durumda sivilce ve aknelere neden olabilir.
  • Fazla miktarda kullanılan vazelin cildin erken yaşlanmasına neden olabilir.
  • Yüksek miktarda kullanılan vazelin meme kanseri riskin arttırmaktadır.
  • Bebeklerde fazla kullanılan vazelin cildi tahriş edebilir ve kızarıklığa yol açabilir.
  • Güneşli ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken kullanılan vazelin cildin renginin kararmasına neden olabilir.

kaynak: https://evdesifa.com/vazelinin-faydalari-nelerdir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.