YAZIN ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER

Paylaş

Sıcak yaz günlerinde vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminler nelerdir?

Hava sıcaklığının artması ile birlikte iştahsızlık da beraberinde gelir. Sıcaklığın etkisi ile daha çok aperatif şeyler yeme ihtiyacı hissedildiği gibi soğuk içeceklerin sık sık tüketilmesi de kişilerin iştahını kapatır. Tabi bunun yanında sıcak havalar nedeniyle mutfakta yemek hazırlamak insanı bir hayli yorar. Bu durumda da daha çok hazır gıdalar tüketmeye başlarız. Buda bir süre sonra vücudumuzun zayıf düşmesine neden olabilir. Böyle olunca da sıcaklığın etkisi ile birlikte halsizlikte ortaya çıkacaktır.

Sıcak yaz günlerinde beslenmemize ayrı bir önem vermemiz gerekiyor. Yaz aylarında meyvelerin oldukça fazla olması ve soğuk soğuk bu meyveleri tüketmemiz biraz olsun bizi serinletiyor. Bunun yanında meyve suları, ayran ve gazlı içeceklerde bir nebze olsun ferahlamamıza yardımcı oluyor. Bütün bunların yanında ise sıcaklar nedeniyle kapanan iştahımız yemek yeme isteğini de ortadan kaldırıyor. Halbuki kışın hasta olmamak için beslenmemize ne kadar çok dikkat ediyorsak yazın da o şekilde tükettiğimiz besinlere dikkat etmeli ve vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri almalıyız. Yazın alınması gereken vitaminler ve bu vitaminleri hangi besinlerden alabiliriz işte sizin için bir kaç öneri.

Güneşin etkisine en çok maruz kalan tabii ki cildimiz ve saçlarımız oluyor. Gün içerisinde dışarıda vakit geçirdiğimiz zamanlarda cildimizin ve saçlarımızın güneşten etkilenmemesi için mutlaka koruyucu kremler kullanmalı ve güneş altında olabildiğince az durmalıyız. Bunların yanında ise özellikle E vitamini içeren besinlerin tüketilmesi hücre yenilenmesini sağlarken cilt ve saç sağlığı üzerinde de oldukça etkilidir. Damar sağlığı üzerinde oldukça etkili olan E vitamini üreme fonksiyonlarını da etkilemektedir. Bu anlamda yazın özellikle cilt sağlığı için E vitamini içeren; ay çekirdeği, badem, fındık, yeşil zeytin, zeytinyağı, kuşkonmaz, soya fasulyesi ve kırmızı biber mutlaka tüketilmelidir.

D vitamini kemik gelişimi için gerekli olan en önemli vitamindir. Yaz aylarında düzensiz olarak tüketilen besinler nedeniyle vücuda yeterince alınmayan D vitamini eksikliği sonucu halsizlik ve kas-eklem ağrıları yaşanması muhtemeldir. Bu anlamda yazın özellikle menopoz döneminde olan bayanların mutlaka D vitamini tüketimine özen göstermeleri gerekir. Çocukların özellikle gelişme çağında olan çocukların mutlaka D vitamini içeren besinleri tüketmesi gerekir. Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayacak olan en iyi şey güneştir. Güneş ışınlarının zararsız olduğu sabah saatleri ve ikindi vakitleri güneş altında 15 20 dakika kalarak vücudun ihtiyacı olan D vitaminini alabilirsiniz. Ama havanın çok sıcak olduğu şu günlerde bunun yerine D vitamini içeren yağlı balıkları ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları özellikle cilt kırışıklıklarına, erken yaşlanmaya ve hatta cilt kanserine neden olabiliyor. Bu anlamda güneş altında fazla durmamak alınabilecek en iyi önlem iken tüketilen besinler ile de güneşin verdiği zararlar en az seviyeye indirilebilir. Bunun için ise antioksidan özelliği bulunan ve cildin korunmasına, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan A vitamini içeren besinler tüketilmelidir. A vitamini dışında yazımızın ilk başında bahsettiğimiz E vitamini ve bunun yanında C vitamini içeren besinler de cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

A vitamini içeren domates yazın bol bol tüketmeniz gereken sebzelerden birisidir. Yine yaz meyvelerinden kavun ve kayısı içerisinde de A vitamini bulunmaktadır. Karaciğer, kırmızı et ve balık içerisinde de bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Bunların yanında kırmızı biber, havuç ve yumurta içerisinde de A vitamini bulunmaktadır.

Yaz aylarında viral enfeksiyonların ve iltihabik rahatsızlıkların görünme oranı biraz daha artıyor. Düzensiz beslenme de tabii bu durumu destekleyerek kişinin bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine ve kolayca enfeksiyon kapmasına neden oluyor. Bu anlamda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tüketilmesi gereken en önemli vitaminlerden birisi C vitaminidir. C vitamini cilt sağlığı üzerinde de oldukça etkilidir. Kışın narenciye ürünlerinde aldığımız C vitaminini yazın ise en iyi karpuzdan alabiliriz. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz C vitamini ihtiyacınızı bir hayli karşılayacaktır. Bunun yanında maydanoz, çilek, kavun, yeşil biber ve ahududu gibi yaz sebze ve meyvelerinden de C vitaminini alabilirsiniz.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.