YENİ MEZUNLAR İÇİN İŞ GÖRÜŞMESİ TÜYOLARI 2016

Paylaş

Yeni mezunlar için iş görüşmesi tüyoları 2016

Okulunuzu yeni bitirdiniz ancak, iş tecrübeniz olmadığı için iş başvurularında ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Aynı şekilde iş görüşmesinden başarılı bir şekilde nasıl sıyrılıp işi kapacağınız ile ilgili de kafanızda türlü soru işaretleri olabilir. Bu makalemizde iş görüşmesinde yapacağınız küçük tüyolar ile rakiplerinizden sıyrılır ve işi siz kapacak duruma gelebilirsiniz.

Çoğu iş yeri eleman arayışı sırasında, genelde tecrübesi olan elemanları daha çok tercih ederler. Çünkü tecrübesi olmayan bir elemanın işe alınması, işi öğrenmesi gibi süreçlerde çeşitli aksaklıklar yaşayacaklarını düşünürler. Yeni mezun olan gençler hayata atılmak için iş aramaya başlarlar ve bu süreç oldukça zordur. Öncelikle bu iş görüşme sürecini kolay bir hale getirmek için güçlü iletişim, iyi bilgisayar kullanımı ve her şeyden önemlisi özenle hazırlanmış bir özgeçmiş (cv ) iş öncesi mülakat sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Öncelikle daha önce staj yapmışsanız veya bir iş yerinde part-time da olsa çalışmış olmanız sizin iş hayatına yabancı olmadığınızı gösterir. Aynı zamanda azda olsa deneyiminizin olduğunu gösterir. Unutulmaması gereken en önemli olaylar arasındadır bu konu… Hiç çalışmamış birisi ile part-time veya staj görmek amaçlı çalışma yapan adaylar arasında oldukça büyük fark vardır. Tabi ki bu fark ilk başta işverenin gözünde önemlidir.

İlk etapta, kariyer hedefinizi belirleyin ve o hedefte çalışanların hal ve hareketlerini göz önünde bulundurun. Bir satış temsilcisi mi? veya bir bilgisayar programcısı mı? bu bölümlerde rastladığınız çalışanları hatırlayın… İş başvurusu esnasında yazılı veya sözlü iletişim becerilerinizin güçlü olduğunu sizinle görüşen kişiye yansıtmalısınız. Mülakatlar sırasında en çok önem verilen ve dikkat edilen şey ise, kendinize olan güveninizdir. Görüşmedeki rahatlığınız, içten oluşunuz, karşınızdakine saygınız ve kendinizi insanlara sunuş şeklinizdir. Tüm bunları güzel bir şekilde karşı tarafa aktardığınızda, rakiplerinizden +1 fazla puan almış olursunuz.

Hazırladığınız özgeçmişinize eklediğiniz referanslarınızı veya kontak isimlerinizi iyi belirleyin. Hatta fuarlara katılın, akrabalarınız ile değişik alanlarda yapılan toplantılara, gezilere veya iş ile alakalı aktivitelere katılın. Çünkü hiç ummadığınız ve tanışacağınız kişiler size sürpriz kapılar açabilirler. Bunun için farklı kişiler ile tanışmayı her zaman kendinize huy edinmelisiniz. Öncelikle işim olmaz tavrından kesinlikle uzaklaşın. Çünkü tanışacağınız yeni kişiler size ummadığınız bir anda yardımcı olurlar ve inanılmaz kapıları açabilirler.

Görüşmede en önemli unsurlardan birisi ise ; aktif bilgisayar kullanımı ve bilgisayar programlarının bilinmesidir. Çünkü birçok işveren yanına alacağı elemanın azda olsa bilgisayar bilgisinin olmasını ister. Çünkü öyle bir noktada bilgisayar programları ile işiniz olur ki, bu nokta sizin iş hayatınızı ve kariyerinizi de önemli yada önemsiz etkiler. Çalışmak istediğiniz iş yerinde alt seviye ve üst seviye için bile tüm pozisyonlarda bilgisayar ve programlarının bilinmesi son derece önemli olacağını unutmayın.

İş dışındaki başarılarınızı da oluşturduğunuz özgeçmişinize iliştirin. Özgeçmişinizi hazırlarken, kelime hatası veya yazım hatası yapmamaya özen gösterin. Kendinizle alakalı bilgileri sade bir dille dile getirin. Fazla uzun olmayan ve sizinle ilgili gereken tüm bilgileri veren bir özgeçmiş hazırlayın. Okul ile ilgili notlarınızı da gösterin. Çünkü iyi bir ortalama ile mezun olmuşsanız, bu her zaman sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Başvuru yaptığınız firmayla görüşmeden önce detaylı araştırma yapın. Görüşme öncesi iş yeriyle ilgili güzel bir araştırma ve ön bilgi sahibi olduğunuzda, bu size görüşme esnasında oldukça yarar sağlayacaktır.

Mülakat esnasında mutlaka sizinde söyleyecek bir şeyleriniz olmalı… Heyecanlı olsanız bile görüşme esnasında bir gülümsemeniz bile işe hevesli olduğunuzu gösterecektir. Gülümsememek ve durgun durmak işveren üzerinde her zaman olumsuz etki bırakır. Bu işverenin aklına isteksiz oluşunuzu getirebilir. Deneyimli veya deneyimsiz olun, görüşme esnasında o işi ne kadar çok istediğinizi karşınızdaki kişiye aktardığınızda, firmanın size yatırım yapması için onları ikna etme şansınızı arttırmış olursunuz.

176992712-thinkstock-kariyer-ofis-is-kadini-bilgisayar-internet-mutlu-kadin-mns

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.