YEŞİL ERİK VE AZ BİLİNEN FAYDALARI

Paylaş

Yeşil erik ve az bilinen faydaları

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden olan erik, birçok hastalığa düşmansı özelliklere sahip olduğu gibi yine vücudumuz için önemli bir kalkandır. Manav tezgahlarında sık sık gördüğümüz yeşil eriğin bilinmeyen ve bilinen birçok yararları vardır.

Erik tükettiğiniz zaman kabızlık sorununuz varsa bu ortadan tamamen kalkar. Yeşil eriğin içinde bolca bulunan lifler sayesinde mide gazı, gaz problemleri ve kabızlık gibi sorunların önüne geçmektedir. Lif açısından erik çok zengin bir meyvedir. Yeşil erik yiyenler yemeyenlere göre kilo verdikten sonra deride daha az sarkmalar olur. Yeşil erik vücut dostu bir meyvedir. C vitamin deposu olan erik aynı zamanda bağ dokusunu güçlendirmede de usta bir meyvedir.

Cildinizin genç kalmasını istiyorsanız mutlaka yeşil erik tüketin. Vücudunuzda sarkmalar olmasını istemiyorsanız veya sarkmalardan hoşlanmıyorsanız, bol bol yeşil erik tüketmelisiniz.

Yeşil erik kilo vermek isteyenlere de son derece yardımcı olan bir meyvedir. Açlık ve tokluk gibi dengeleri belirleyen erik, kilo vermeyi düşünenlere tokluk hissi sağlar. Kan şekeriniz dengede olursa sağlıklı insanlar gibi acıkabilir ve doyduğunuzu hissedebilirsiniz. İşte bunu sağlamanın ise en önemli ve garantili yolu ise yeşil erik gibi besinler tüketmektir. Yeşil erik ile ara öğünleri geçiştirebilir ve kilo vermeniz için yolunuzdan sapmadan sağlıklı diyet yapmanıza öncülük eder.

Bir kase yeşil erikte ise ortalama olarak 50 kalori bulunmaktadır. Bu bakımdan da oldukça hafif olan erik, hem doyurucu hem de açlık ve tokluk hissini dengede tutabilen en önemli meyvelerin de başında gelmektedir. Mutlaka yeşil erik tüketin.

Yeşil eriğin diğer önemli özellikleri ise kansızlığı gideriyor olmasıdır. Yeşil eriğin içerisinde kalsiyum, demir mineralleri bulunmaktadır. Kansızlık probleminiz varsa mutlaka yeşil erik tüketin. Yeşil erik akciğer kanserine karşı da koruma kalkanı özelliğine sahip bir meyvedir. Erik tükettiğinizde güçlü bir bağışıklık sisteminiz olur. Erik yiyerek, herkes kolay hasta olabilirken, siz hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Eğer sigarayı bırakamayanlar ve içenler arasındaysanız, erik yiyerek bir nebze olsun gördüğünüz zararı azaltmış

olursunuz.

indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.