YOĞURT MASKESİNİN CİLDE FAYDALARI

Paylaş

Yoğurt maskesi ile cildinizi güzelleştirin

Yoğurdun sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Sofraların vazgeçilmez besinlerinden birisi olan yoğurt, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile oldukça faydalı ve sağlıklı bir besindir. Her yaştan insanın mutlaka düzenli olarak yoğurt tüketmesi gerekir.

Yoğurt cilt için de oldukça faydalı bir besindir. Düzenli olarak tüketilen yoğurdun vücuda sağladığı faydalar yanında cilde de faydası vardır. Tüketilen yoğurdun cilde olan faydasının yanında maske yaparak da yoğurdun içerisindeki vitamin ve minerallerden faydalanabilirsiniz. Sizler için yoğurt maskesinin cilde faydalarını aşağıda sıraladık. Bunun yanında ise bir kaç farklı yoğurt maskesi uygulamalarını da sizlere verelim.

Yoğurt maskesinin faydaları

Zaman içerisinde yıpranan ve nemini kaybeden cilt canlılığını ve parlaklığını yitirerek donuk bir görüntüye yol açacaktır. Buda sizin sürekli olarak yorgun görünmenize neden olacak. Yüzünüze uygulayacağınız yoğurt ile cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit cildin nemlenmesini sağlayacaktır. Bu anlamda nem ihtiyacını karşılamak için yüzünüze dairesel hareketler ile masaj yaparak yoğurt uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak devam edildiğinde cilt kaybettiği nemi kazanacak ve yorgun görünen yüz daha canlı ve parlak görünecektir.

Ciltteki melanin üretiminin artması cildin kararmasına neden olur. Melaninin üretiminin önlenmenin en kolay yolu ise yoğurttur. Çünkü yoğurt içerisindeki laktik asit, melanin üretimini engeller. Buda cildin kararmasının önüne geçerek parlaklığını korumasına yardımcı olur.

Cilt bakımı için peeling oldukça önemlidir. En basit hali ile peeling yapmak için yine yoğurdu kullanabilirsiniz. Yoğurt içerisinde bulunana laktik asit ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olarak cildin soyulmasını sağlar. Bu sayede cilt temizlenir ve hücreler yenilenerek daha canlı bir görünüme kavuşulabilir.

Sivilce ve akneler birçok bayanın sorunudur. Özellikle ergenlik döneminde bir türlü atlatılamayan sivilce ve akneler kişileri huzursuz eder. Sivilce ve aknelerin oluşmasına neden olan iltihabı yok etmek için en basit yöntem yoğurt maskesi uygulamasıdır. Yoğurt içerisinde bulunan çinko iltihabı azalttığı gibi ciltte üretilen yağ miktarının da azaltılmasında yardımcı olur. Yoğurt içerisindeki probiyotikler bakterileri de yok ederek daha sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

Yoğurt içerisindeki çinkonun bir diğer faydası ise lekeleri azaltması ve cildin aydınlatılmasını sağlamasıdır. Özellikle göz altında oluşan koyu renkli halkaları açmak için düzenli olarak yoğurt maskesi uygulaması yapılabilir.

Yoğurt içerisinde bulunan antioksidanlar dış etkenlerin cilde zarar vermesini önler. İçerisindeki laktik asit cildin canlılığını koruyarak yaşlanmasını önler. Kırışıklıkları ve ince çizgileri önlemek, oluşmalarını engellemek için de düzenli olarak yüz maskesi yapabilirsiniz.

Yoğurt içerisindeki laktik asit iltihabın önlenmesine yardımcı olur. Yüzde oluşan mantar enfeksiyonlarından kurtulmak  için düzenli olarak yoğurt maskesi uygulaması yapılabilir.

Yaz aylarında oldukça fazla yaşanan güneş yanıkları için en iyi ilaç yoğurttur. Yoğurt içerisinde bulunan çinko, yanığın neden olduğu yanma hissini ortadan kaldırırken kaşıntıyı da hafifletir. Yanığın oluşturduğu kızarıklık da yoğurt ile ortadan kalkar.

Çeşitli yüz maskesi uygulamaları:

Kuru ciltler için nemlendirici yüz maskesi 

1 çorba kaşığı organik bal, 1 çorba kaşığı pişmiş yulaf ezmesi ve 1 çorba kaşığı avokado püresi 2 yemek kaşığı evde hazırlanmış doğal yoğurt ile karıştırılarak macun haline getirilir. Yüze sürüldükten sonra 10-15 dakika beklenir ve yumuşak, nemli bir bez ile maske yüzden çıkartılır.

Kuru olan cildin kaybettiği nemi kazanması için bu maske haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Lekeli, akneli cilt için yoğurt maskesi

1 çorba kaşığı yoğurt içerisine; 1 çorba kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve 1 tatlı kaşığı taze limonun suyu sıkılarak tüm malzemeler karıştırılır. Bu karışım yüze uygulanarak 10-15 dakika beklenir ve ılık suyla yıkanıp havlu ile kurulanır.

Ciltteki lekelerin azalması, aknelerin ve sivilcelerin oluşumuna neden olan yağın azalması için her gün bu maske uygulanabilir.

Peeling için yüz maskesi yapımı

2 çorba kaşığı yoğurt ile 1 çorba kaşığı yulaf  karıştırılarak dairesel hareketler ile yüze masaj yapılarak uygulanır.

Yorgun, matlaşmış ciltler için yoğurt maskesi

1 çorba kaşığı kakao ile 1 çorba kaşığı bal 4 çorba kaşığı yoğurt içerisine eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım 20 dakika yüzde bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.