ESKİ SWEATSHIRTTEN CEKET YAPIMI

Sweatshirtten harika bir ceket yapımı

Bugün sizler için harika bir kendin yap projesi hazırladık. Yapımı oldukça basit olan bu kendin yap projesi sonucunda ise ortaya harika bir tasarım çıkıyor diyebiliriz. Kullanmadığınız eskiyen sweatshirtlerinizi hazırlayın ve yeniden kullanıma hazır hale getirelim.

eski-sweatten-ceket-yapımı1

Sweatshirtler kışın kullanmayı sevdiğimiz oldukça rahat olan spor kıyafetlerden birisi. Biz bugün eskiyen sweatshırtten harika bir ceket yapıp şık bir kombin yapmanızı sağlayacağız.

Biliyorsunuz 2016-2017 kışında bu tarz ceketler oldukça modaydı. Birçok ünlü marka koleksiyonlarında bu tür parçalara yer verdi. Sizde evinizde kendiniz eski sweatshirtünüzden bu şekilde bir ceket yaparak modaya uyum sağlayabilirsiniz.

Eski sweatshırtten ceket yapımı için gerekli olan malzemeler:

eski-sweatten-ceket-yapımı2

  • Sweatshırt
  • Aynı renk ip
  • Süslemek için çeşitli boncuklar ve taşlar
  • Makas
  • Boncukları kumaşa yapıştırmak için uygun bir yapıştırıcı

Eski sweatshırtten ceket yapılışı

eski-sweatten-ceket-yapımı3

İlk önce sweatshirtü bu şekilde katlayarak tam orta noktasını belirleyin. Bu şekilde ön tarafı kesmek için daha düzgün bir ölçü almış olursunuz. Bu sayede keserken kaydırma yapmazsınız. Düzgün bir şekilde kesmek için cetvel ile düzgün bir çizgi çizerek daha rahat kesebilirsiniz.

eski-sweatten-ceket-yapımı4

Sweatshirtün ön tarafını bu şekilde kestikten sonra eğer isterseniz düğme yapmak için düğme delikleri açabilirsiniz. Burada yapılan cekette düğme için yer açılmamış ve düz bir ceket yapılmış.

eski-sweatten-ceket-yapımı5

Ceketin ön tarafı kesildikten sonra sıra geldi dikme işine. Bunun için öncelikle dikilecek olan kısmı bu şekilde içe katlayarak toplu iğne yardımı ile kumaşın sabitlemesini yapın. Bu şekilde düzgün bir dikiş noktası belirlemiş olursunuz ve kaydırma yapmadan güzel bir şekilde dikebilirsiniz. Ceketin ön kısımları burada iğne yardımı ile iç tarafından dikilmiş ve oldukça ince bir dikiş yapılmış. Bu şekilde diğer taraftan dikiş izi oluşturulmamış ve hazır bir ceket görüntüsü oluşturulmuş.

eski-sweatten-ceket-yapımı6

Burada ceketin ön kısmı iğne ile elde dikilmiş. Siz isterseniz dikiş makinesı kullanarak da bu şekilde katlama işlemini yapabilirsiniz. Ceketin büyük bir kısmı tamamlandı şimdi ise iş süsleme kısmında. Aslında burada nasıl süsleme yapacağınız size kalmış bir şey. Burada olduğu gibi boncuklar ve taşlar kullanabilirsiniz veya değişik küçük süsler kullanabilirsiniz. Burada gri sweatshirt üzerine siyah boncuklar ve beyaz taşlar ile süsleme yapılmış. Siz daha renkli bir ceket istiyorsanız eğer yamalar kullanabilirsiniz. Nakıştan yapılmış yamalar var. Bu senenin trendi olan bu nakış yamalar ile ceketinizi süsleyebilirsiniz. Bunlar dışında elinizde olan başka bir şey ile de süsleme yapabilirsiniz.

eski-sweatten-ceket-yapımı7

Burada ceketi süslemek için kullanılan boncuklar belirli bir şekle göre dizilmiş. Cetvel ile önce boncukların yapıştırılacağı şekil için çizgiler çizilmiş. Burada büyük kareler yapılmış. Bunun içinde beyaz bir kalem yardımı ile belirgin olmayan çizgiler çizilmiş.

eski-sweatten-ceket-yapımı8

Kullanılacak olan boncukların ve taşların alt kısımlarına yapışkanlar sürüldükten sona boncuklar ve taşlar belirlenen çizgiler üzerine yapıştırılmış.

eski-sweatten-ceket-yapımı9jpg

Ön kısımda bu şekilde boncuklar ile süslemeler yapıldıktan sonra kol kısımlarını isterseniz bu şekilde boş bırakabilirsiniz. İsterseniz de yine bu şekilde boncuklar ile süsleme yapabilirsiniz.

eski-sweatten-ceket-yapımı10

Burada yine ceketin ön kısmında olduğu gibi kare şekiller oluşturulmaya çalışılmış. Kolun dışta kalan kısmına önce uzun bir çizgi yapılmış daha sonra kısa çizgiler ile kareler oluşturularak ceketin ön kısmı ve kolları ile bir bütünlük sağlanmış.

eski-sweatten-ceket-yapımı11

Kollarda süslendikten sonra işte spor ve şık bir ceket ortaya çıkmış oldu. Şimdi ceketinizi istediğiniz gibi kombinleyebilir. İster sonbahar da isterseniz de kışın rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oldukça şık olan bu ceketi spor kıyafetler ile tamamlayarak kullanabileceğini gibi bu şekilde biraz daha klasik bir görünüm elde edebilirsiniz. Beyaz spor ayakkabı da bu ceketin altına oldukça şık duracaktır. Hafta sonu gezmeleri için oldukça uygun bir ceket yapmış olduk.

kaynak: http://secondstreet.ru/blog/hudi/peredelka-svitshota-v-narjadnyj-kardigan-diy.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.