GECE KREMİNİN FAYDALARI

Paylaş

Gece kreminin faydaları nelerdir?

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için en önemli adımlardan birisi de cilt bakımıdır. Cilt bakımı ile her zaman daha canlı ve sağlıklı bir cilt yapısına sahip olurken ışıl ışıl bir görünüme de kavuşabilirsiniz.

Cilt bakımı için gündüz yapılan bakım işlemlerinin dışında gece yapılan bakım uygulamaları da cildin sağlıklı olması için önemlidir. Birçok bayan gündüz uyguladığı kremlerin ve bakım maskelerinin yeteli olduğunu düşünebilir ama iyi anlamda bir cilt bakımı yapmak istiyorsanız eğer mutlaka gece cilt bakımı yapımına da önem vermelisiniz.

Gece cilt bakımı için yapabileceğiniz en iyi uygulamalardan birisi tabi ki gece kremi kullanmaktır. Gece biz uyurken vücudumuz çalışmaya ve kendini yenilemeye devam eder. Size de bu yenilenme sırasında cildinize uygulayacağınız küçük işlemler ile yenilenmenin kalıcı ve uzun süre olmasını sağlayabilirsiniz. Bu anlamda gece cilt bakımı için kullanılan gece kremleri sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Ayrıca gece kremleri yüzü temizlerken, yüz hücrelerinin yenilenmesini ve hasar gören hücrelerin onarılmasını da sağlar.

Gece kremi uygulaması öncesinde cilt tipinize uygun olan bir gece kremi seçmelisiniz. Cilt tipine uygun gece kremini bulduktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer detay kremin kokusuz olmasıdır. Bunun yanında kremin çok yoğun bir krem olmamasına da özen gösterin. Yoğun kremleri sürdüğünüz zaman cildinizde kalın bir tabaka oluşacak bu tabaka da gözeneklerin kapanmasına neden olacağı için kremin faydalarından tam olarak yararlanamayacaksınız.

Gece kremlerini evinizde kendiniz doğal malzemelerden yapabileceğiniz gibi hazır gece kremleri de kullanabilirsiniz. Eğer evinizde gece kremini kendiniz yapacaksanız, yine cilt tipinize uygun  olan doğal malzemeleri seçmeniz önemlidir. Gece kremlerini kendinizde yapsanız hazır da alsanız mutlaka içeriğine dikkat etmelisiniz. Kremin içerisinde A,C,E vitaminleri, zeytin, gül, jojoba  kayısı veya shea yağları olmalıdır. Aleo vera cilt için oldukça faydalıdır krem içerisinde olmasına özen gösterin. Bal ve yaseminde krem içerisinde olmalıdır. Bunların yanında yaşlanmaya karşı maddeler, antioksidanlar, amino asitler, kollajen, peptidler ve retinolün olmasına özen gösterilmelidir.

Gece Kreminin Faydaları:

  • Gece kremi kuru olan cilde nem verirken cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olur.
  • Cilt üzerinde oluşan renk değişiklikleri gece kremi sayesinde ortadan kalkar.
  • Gece kremi cildin rahatlamasına yardımcı olur.
  • Özellikle kolajen içeren gece kremlerinin kullanımı ile birlikte ciltteki kolajen oranı artar.
  • Cildin yenilenmesi için kan dolaşımının sağlanması gerekir. Bu anlamda gece kremi içerisindeki maddeler ile kan dolaşımının artmasına da yardımcı olur.
  • Cildin bakımı için yapılan uygulamalar cildin yaşlanmasını da geciktirir. Bu anlamda düzenli olarak kullanacağınız gece kremi cildin yaşlanmasını geciktirir.
  • İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kırışıklıklar ve çizgiler gece kreminin düzenli bir şekilde kullanımı ile birlikte azalacaktır.
  • Gece kreminin kullanımı ile birlikte ileride ortaya çıkabilecek olan cilt sarkmalarının önüne geçilebilir.
  • Gece kemi cildin elastikiyetini kazanmasına yardımcı olurken cildin yumuşamasını ve esnek olmasını da sağlar.
  • Cildin beslenmesine de yardımcı olmaktadır.

Gece Kremi Nasıl Kullanılır?

Gece kremi veya diğer herhangi bir kremi kullanırken kremin etkisini göstermesini istiyorsanız eğer mutlaka kremin kullanımına özen gösterilerek düzenli olarak kullanım önemlidir. Kremi uygulamadan önce yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Ara sıra yapacağınız peeling uygulamaları ile cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayın ve gece kremini bu uygulamalardan sonra kullanın.

Gece kremini satın alırken uygulama sırasında ne kadar kremi cildinize sürmeniz gerekiyor bunu öğrenmeyi ihmal etmeyin. Çünkü kremlerin yoğunlukları ve içerikleri farklıdır. Uygulama sırasında en etkili sonucu almak için doğru miktar önemlidir. Kremi kullanırken cildinize masaj yaparak kremi emmesine dikkat edin. Masaj yaparken yukarı doğru dairesel hareketler yaparak kremi uygulayın. Krem uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise kremin göz kapaklarına uygulanmamasıdır.

Gece kremlerini daha öncede söylediğimiz gibi hazır alabileceğiniz gibi evde kendinizde yapabilirsiniz. Bunu  için en doğal malzemeleri kullanarak düşük maliyet ile güzel bir gece kremi yapabilirsiniz. En basit şekilde yapabileceğiniz gece kremini ise şu şekilde yapabilirsiniz.

Yarım elmanın çekirdekli kısmını çıkartın ve mikser içerisine koyun. Üzerine 1 fincan zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. İki malzemenin birbirine daha iyi karışması içinde benmari usulü bu karışımı ısıtın. Tekrar soğuttuğunuz bu karışımın içerisine gül suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız bu kremi bir kap içerisine koyarak buz dolabında saklayabilir ve düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.