İLİŞKİLERDE EN SIK YAPILAN HATALAR

Paylaş

İlişkilerde yapılan hatalar

Birçok kişi ilişkilerin artık çabuk bittiğini kişilerin birbirlerine gereken değeri vermediklerini düşünmekte. Kısa sürede biten ilişkiler, boşanmalar kişileri yıpratmakta ve yeni birlikteliklerin önüne geçmekte. Çiftlerin ilişkilerde yaptığı hatalar ilişki sürecini etkilemekte ve ilişkilerin bitmesine neden olmaktadır. İlişkilerin bitmesine neden olan ve ilişkilerde en sık yapılan hatalar ise şunlardır.

Hep haklı olmaya çalışmak

İlişkilerde yapılan hataların en başında kişilerin sürekli haklı olduklarını iddia etmeleridir. Hayatta her zaman haklı olmak mümkün değildir. İlişkilerinizde yaptığınız hataları kabullenmemek sürekli olarak haklı olduğunuzu düşünmek ve buna göre davranmak ilişkinizi yıpratır. Bu nedenle yaptığınız hataları kabullenin mutlu olmak için odaklanın. Sevgilinizden-eşinizden özür dilemekten çekinmeyin. Yoksa karşınızdaki kişiyi kısa sürede kaybedebilirsiniz.

Her şeyi beraber yapmak istemek

İlişkilerde önemli olan ben değil biz olabilmektir. Çift olmak demek her an birlikte olmak her şeyi birlikte yapmak demek de değildir. Bireylerin kendilerine ait bir hayatları da vardır. Kendi aileleri ile kendi arkadaşları ile vakit geçirmeye ihtiyaçları vardır. Kişiler sevdikleri şeyi yapmak için hobilerini yapmak için kendilerine vakit ayırmalıdır. Kendilerine vakit ayıran kişiler daha çok mutlu olurlar. Bu sayede ilişkilerine objektif bakabilir ve ilişkilerinin nasıl gittiğini değerlendirebilir. Ayrı geçirilen zamanlarda çiftlerin birbirlerini özlemesi de bir araya geldikleirnde daha kaliteli mutlu zamanlar geçirmelerini sağlayacaktır. Bu anlamda partneriniz ile her an birlikte olmak yerine ona ve kendinize fırsatlar verin onu özlemeyi deneyin.

Birbirini değiştirmeye çalışmak

İlişkinin başında partnerde sevilen özellikler ilerleyen zamanlarda sevilmemeye, bu özellikler değiştirilmeye çalışılır. Karşınızdaki kişiyi sürekli değiştirmeye çalışmanız, kusurlarını yüzüne vurmanız ilişkinizin zarar görmesine ve onun sizden uzaklaşmasına neden olacaktır. Partnerinizi olduğu gibi kabullenin ve sürekli onu değiştirmeye çalışmayın. Etrafına veya kendine zarar verdiği bir huyu var ise tabiki bunu değiştirmek için ona yardımcı olmalı onun yanında olmalısınız. Ama bunun dışında küçük kusurları sürekli olarak dile getirmek partnerinizin soğumasına sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Partnerinizi hayatınızın merkezine koymak

Çiftlerin yaptığı hatalardan birisi de partneri hayatın merkezine koymak ve her zaman ona göre yaşamaktır. Onun sevdiği yerlere gitmek, onun doğrularını kabullenmek, onun sevdiği aktiviteleri yapmak yani hep onu düşünerek hareket etmek zaman içerisinde kendinizden taviz vermenize ve yıpranmanıza neden olacaktır. Bunun yerine ilişkilerinizde bir olmaya özen göstermeli aldığınız kararları ortak bir şekilde almalısınız. Karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerine saygı göstererek adımlar atmak ilişki için oldukça önemlidir.

Sosyal medya ve oyunlarda fazla zaman geçirmek

Hepimizin elinde bir akıllı telefon var. Onu elimize aldığımız zaman bütün dünya ile iletişimi kesip sadece ona odaklanıyoruz. Sosyal medyada sürekli birilerini takip etmek, sürekli fotoğraf paylaşmaya çalışmak, telefondan oyunlar oynamak falan o kadar çok zamanımızı alıyor ki karşımızdaki kişiyle ilgilenmek ve onunla vakit geçirmek için zaman bulamıyoruz. Hali ile de bu durum ilişkinin yıpranmasına neden oluyor. Bunun yerine telefonu, tableti ve bilgisayarı bir kenara bırakıp partnerinize zaman ayırsanız, onunla sevdiğiniz şeyleri yapsanız hem siz hem de o daha mutlu olacaktır.

Faza beklentiler

Kişiler bazen ilişkilerine o kadar fazla odaklanıyorlar ki beklentilerde değişiyor. Kişinin geçmişinde yaşadığı üzücü şeyler, ailesi ile yaşadığı sıkıntılar onu sürekli huzursuz hissettirdiği için partnerden de beklenti artıyor. Partnerin daha fazla ilgi gösterip yaşanan kötü olayları unutturması bekleniyor. Ama unutulmaması gereken bir şey var. Karşınızdaki kişinin de yaşadığı farklı şeyler olabilir ve size bu nedenle istediğiniz gibi davranamayabilir. Her insanın farklı bir sevme ve sevdiğini gösterme şekli vardır. Partneriniz de size bunu gösterecektir. Her zaman daha fazlasını beklemek ise yanlış bir düşünce olacaktır.

Geçmişe takılı kalmak

İlişkiler içerisinde elbetteki sorunlar olacaktır. Ama bu sorunları dönderip dönderip sürekli partnerinize söylemeniz ilişkinizin yıpranmasına neden olur. Geçmişte yaşadıklarınız geçmişte kalmalı ve siz bu anı yaşamaya odaklanmalısınız. Geçmişi her zaman ilişkinin ortasına koyarsanız ilişkiniz ilerlemek yerine tam tersine daha da kötüye gidecektir. Yapılan hataları kabullendiyseniz eğer bunu kabul ederek yaşamalı bunun gerektirdiği sorumluluğu almalısınız.

Hakaret emek 

Tartışmalar sırasında çiftlerin birbirlerine hakaret etmesi, değerlerine saygı göstermemesi tarafların üzülmesine neden olacaktır. Tartışmalarınızı yaparken bağırmak birbirinize hakaret etmek yerine daha sakin bir şekilde konuşmayı denemelisiniz. Özellikle bir tarafın alttan alması ve konun uzatılmadan kapatılması önemlidir. Bu şekilde konuyu kapatıp ilerleyen zamanlarda daha sakin bir ortamda bu sorunu çözmek en doğrusudur.

İçine atmak

İlişkilerde yapılan hataların başında geliyor bu sorun. Kişiler sorunları çözmek yerine içlerine atmayı tercih ediyorlar. Buda sorunun giderek büyümesine ve içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oluyor. Bunun yerine duygu ve düşüncelerinizi, ilişkinizden beklentilerinizi karşı tarafa doğru bir şekilde aktarmanız ilişkinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için önemlidir. Uygun zaman ve koşullarda partneriniz ile konuşmayı denemelisiniz.

kaynak:http://hthayat.haberturk.com/iliski/haber/1053468-iliskilerde-en-sik-yapilan-9-hata

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.