KİLO VERMENİZİ KOLAYLAŞTIRAN BESİNLER

Paylaş

Kilo vermeye yardımcı besinler ile kısa sürede kilo verin

Birçok kişi fazla kiloları nedeniyle sürekli bir diyet programı uygulama çabası içerisinde yer alarak kilo vermeye çalışırlar. Uygulanan diyet programları ya televizyonlardan duyulmakta ya da internet üzerinde yer alan diyet listelerinden alınmaktadır. Tabi burada dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi, diyet listesinin içeriğinde yer alan yiyecekler ve içeceklerdir. Diyet listeleri içerisinde yer alan besinler kilo vermenizi kolaylaştıran besinler olduğu sürece kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Diyet listeleri aslında kişiye göre hazırlanmalıdır. Televizyonda ve internette gördüğünüz diyet listeleri size uygun olmayabilir. Çünkü kişilerin yaşları, kiloları, sağlık durumları ve günlük hareket durumları birbirinden farklıdır. Bu detaylar dikkate alınarak diyet listelerinin hazırlanması için bir uzmanla görüşmek en doğrusudur.

Diyet listeleri dışında bir kaç kilo fazlanızdan kurtulmak istiyorsanız veya diyet listenizi kendinize göre ayarlamak istiyorsanız mutlaka günlük almanız gereken kalori miktarına dikkat etmeniz gerekir. Bu diyet listelerini hazırlarken diyet listelerinin olmazsa olmaz yiyeceklerini tüketmeye özen göstermelisiniz. Kilo vermenizi kolaylaştıran besinleri ise düzenli olarak tükettiğinizde kısa sürede ve dengeli bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağının vücut için ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Birçok uzman tarafından yemeklerde mutlaka zeytinyağı tüketilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunulmaktadır. Zeytinyağının faydalı olmasının yanında kilo vermenize de yardımcı olmaktadır. Kilo alımına neden olan kortizol seviyesini düşüren zeytinyağı kötü yağların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Vücudun zeytinyağından faydalanması için zeytinyağının çiğ olarak veya salatalar içerisinde tüketilmesi gerekir. Zeytinyağı ısıtıldığında besin değerini kaybeder. Aç karnına tüketilecek olan bir kaşık zeytinyağı kilo vermenize yardımcı olur.

Elma: Diyet listelerinin olmazsa olmaz meyvesidir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan elma fazla kiloların verilmesinde oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunana vitaminler de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Tok tutucu özelliği de olan elmayı günde 3 defa tüketebilirsiniz.

Muz: Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve vitamin bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Sağlık için oldukça faydalı olan muz kilo vermenize de yardımcı olur. Ara öğünlerde açlık hissini bastırmak için bir adet muz tüketilebilir.

Turunçgiller: C vitamini bakımından oldukça zengin olan turunçgillerin yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Öğünler arasında tüketilebileceği gibi salataları limonla tüketebilirsiniz. Ayrıca turunçgiller insülin seviyesini de düşürür.

Deniz ürünleri: Omega 3 bakımından zengin olan deniz ürünleri vücut için oldukça faydalıdır. Diyet listeleri içerisinde mutlaka yer alan balık fırında veya ızgarada pişirilerek tüketilmelidir. Deniz ürünleri içerisindeki yağlar doymamış yağlar olduğu için vücut içerisinde birikimi olmaz ve yağ birikimini önler.

Kavun ve karpuz: Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri olan kavun ve karpuz potasyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca karpuz şişkinliği de önler.

Ceviz ve badem: Yüksek miktarda omega 3 ve protein içeren ceviz ve badem vücut için oldukça faydalı besinler içerisinde yer alırlar. Badem metabolizmayı çalıştırırken yemek şekerinin düşürülmesine de yardımcı olur. Diyet listeleri içerisinde mutlaka yer alan ceviz ve badem öğün aralarında tüketilerek açlık hissi bastırılabilir.

Kinoa: Son yıllarda adından oldukça fazla bahsedilen kinoa vücut için çok faydalıdır. İçerisinde yüksek miktarda lif bulunmasının yanında düşük kalorisi ile oldukça besleyici ve doyurucu bir besindir.  Kinoa yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermek isteyenler mutlaka tüketmeliler. Ayrıca kinoa içerisinde protein, demir, çinko, antioksidan, selenyum ve E vitamini bulunur. Bu yönü ile de sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu kanıtlamaktadır. Yemeklerin yanında pilav yerine tüketilebileceği gibi salatalar içerisinde de tüketilebilir. Son yıllarda uzmanlar tarafından çok fazla önerildiği için marketlerde bulabileceğiniz gibi kinoa ile yapılan faklı tarifleri de internet üzerinde de bulabilirsiniz.

Avokado: Kilo alımını önlemeye yardımcı olan avokado açlık hissini azaltır. Lif bakımından oldukça zengin olan avokado içerisinde doymamış yağlar bulunur.

Domates: Tokluk hissini arttıran domates kandaki kolesterol ve yağ miktarını da azaltır.

Çilek, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini: Kilo vermenize yardımcı olan bu meyveleri diyet listeleriniz içerisinde mutlaka bulundurabilirsiniz. Yağ ve şekeri azaltan özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca bu meyveler doygunluk hissi vermektedir.

Yeşil kahve: Çekirdekleri klorejenik asit üreten kahve çekirdeği vücutta biriken yağın yakılmasına yardımcı olur. Sabahları aç karnına bir fincan yeşil kahve tüketilebilir.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.