PATATES SUYUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Paylaş

Patates suyunun cilde faydaları

Mutfakların en çok sevilen sebzelerinden birisi olan patates farklı şekillerde yapılan yemekleri ile damakları lezzetlendirmektedir. 7 den 70 e herkesin sevdiği bir sebze olan patates vücut için oldukça faydalı bir besin olsa da yanlış pişirme şekli ile zararlı bir hale getirilmektedir.

Patates içerisinde bulunan nişasta vücudun dinç kalmasını sağlarken sizi tok tutar. İçerisinde A, B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca fosfor, manganez, kalsiyum, potasyum ve karbonhidrat bakımından da oldukça zengindir. Antioksidan özelliği olduğu için vücuttaki toksinleri atıp bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Patatesin suyu kanser tedavisi için kullanılmaktadır.

Patates-Suyunun Cilde-Faydaları

Patatesin cilde olan faydaları ise şunlardır:

 • Düzenli olarak tüketilen patates suyu kırışıklıkları azaltarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Daha genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Güneş nedeniyle ciltte olan güneş lekeleri patates suyu ile ortadan kaldırılabilir.
 • Patates suyu cildin parlamasını sağlar.
 • Cildin yumuşamasına yardımcı olur.
 • Göz çevresinde oluşan halkalar patates suyu ile yok edilebilir.
 • Ciltte güneşin etkisinin dışında oluşan cilt lekelerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Nemin kaybederek kuruyan ciltlerin nemlenmesi için patates suyu ile maske yapılabileceği gibi düzenli olarak patates suyu da içilebilir.
 • Ciltte oluşan renk tonu farklılıkları yine patates suyu maskesi ile ortadan kaldırılabilir.
 • Aç karnına düzenli olarak içilen patates suyu hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için yaşlanma belirtilerini geciktirir ve genç bir görünüm sağlar.
 • Yorgun cilt görünümü patates suyu ile ortadan kaldırılabilir.
 • Gözler altında oluşan şişlikler patates suyu ile yok edilebilir.

Patates suyu ile yapılabilecek maskeler

Cildi tazelemek için patates suyu maskesi: Halka şeklinde doğranan patates dilimleri buzdolabında 10 dakika bekletilerek soğutulur. Soğutulan dilimler yüze koyularak 15 dakika masaj yapılarak  suyunun cilde geçmesi sağlanır.

Ciltteki kızarıklıklar için patates suyu maskesi: Patates suyu buzdolabında bekletilerek soğutulur. Bu su ile cilt yıkanır ve yarım saat beklenir. Ilık su ile cilt yıkanarak temizlenir.

Cilt tonunu açmak için patates suyu maskesi: 2 orta boy patates kabukları soyularak rendelenir ve buzdolabında soğutulur. Daha sonra yüze sürülerek yarım saat beklenir. Yıkandıktan sonra nemlendirici sürülür. Cilt tonunu açmanın yanında cilt lekelerini temizler, sivilceleri kurutur, siyah noktaları temizler, sivilce izlerini belirgin oranda geçirir.

Bunun dışında patates suyu içerisine limon suyu eklenerek de hazırlanan karışım ciltteki renk tonu farklılıklarını açmak için etkili olacaktır.

Kuru ciltler için nemlendirici patates suyu maskesi: 2 su bardağı süt içerisinde bir patates haşlanır. Haşlanan patates ezilir, içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenen bu karışım cilde sürülüp 15 dakika beklenir. Yıkandıktan sonra nemlendirici sürülür. Haftada 2 sefer uygulanmalıdır.

Gözenekleri sıkılaştırmak için patates suyu maskesi: 1 tane patatesin suyu, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 tatlı kaşığı toz şeker karıştırılıp pamuk yardımı ile cilde sürülür. 3 günde bir yapacağınız bu maske ile gözenekler temizlenir ve sıkılaşır.

Kırışıklıklar için patates suyu maskesi: Kabukları soyulan bir patates rendelendikten sonra içerisine 2 çay kaşığı gül suyu,  2 çay kaşığı gliserin ve 2 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenip karıştırılır. karışımı cilde masaj yapıp uyguladıktan sonra 1 saat beklenir. Ilık su ile yıkanıp çıkartıldıktan sonra cilde nemlendirici sürülür.

Göz çevresindeki halkalar için patates suyu maskesi: Yatmadan önce patates suyuna batırılan pamuk gözlere koyulur. 1 hafta boyunca bu şekilde patates suyu göz çevresindeki halkalara uygulandığında halkalar yok olacaktır.

Kaz ayakları için patates suyu maskesi: Hazırlanan patates suyu içerisine zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım göz çevresine sürülerek kaz ayakları yok edilebilir. Ayrıca sabahları içeceğiniz patates suyu ile de yaşlanma belirtilerini yok edebilirsiniz.

kaynak: https://www.sifalibitkitedavisi.com/patates-suyunun-cilt-icin-faydalari-nelerdir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.